ÚTALAP ÉPÍTŐIPARI KFT. | Tel: +36 30 534-4256 | Email: info@femhaz.hu

Hőszivattyús padlófűtés minden házunkban!

Az utóbbi néhány évtizedet megelőzően az energiaellátást többnyire földgáz, propán-bután gáz, kőszén vagy kőolaj felhasználásával biztosították. Ezek fosszilis eredetű energiaforrások, melyek előállítása költséges, felhasználásuk pedig nagymértékben környezetszennyező. A kitermelhető mennyiség véges, ezért folyamatos drágulással számolhatunk, a fosszilis anyagok égetése során felszabaduló széndioxid pedig jelentősen hozzájárul a globális felmelegedéshez, az egész bolygót érintő klímaválsághoz.

Az energiaköltségek csökkentése és környezetünk védelme érdekében egyre nagyobb szükség van a megújuló – vagyis a természetben fellelhető – energiaforrások felhasználására, ezért az utóbbi évtizedekben jelentősen előtérbe kerültek a természeti erőforrások, mint például a szél-, nap-, víz-, biomassza- és geotermikus energia. Ezen alternatív energiák folyamatosan újratermelődnek és felhasználásuk nem rongálja a környezetet.

Magyarországon 2021. január 1-től az újépítésű ingatlanok energiaigényét minimum 25%-os mértékben megújuló energiaforrásból kell biztosítani, illetve teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeket, vagyis legalább „BB” besorolást kell elérniük. Fémházaink energetikai besorolása AA+!

A Fémházak fűtéséhez és hűtéséhez, továbbá a meleg víz előállításához hőszivattyút használunk, mely képes kinyerni a környezetből a hőenergiát. A hőszivattyú fűtésnél a kinti környezetből – pl. a talajvízből, földből vagy a levegőből – vonja ki a hőt, – esetünkben a levegőből -, majd átadja a ház fűtési rendszerének, hűtésnél pedig a ház hőjét adja le a környezetének, tehát az elvont hő segítségével biztosítja a ház fűtését vagy hűtését. További előnye, hogy időjárástól függetlenül, egész évben biztonsággal működtethető, nincs szükség kéményre és nem kell a gázt sem bevezetni az épületbe.

A hőszivattyú egy környezetbarát fűtési és hűtési megoldás, aminek használatával jelentős összeg takarítható meg. Ezek a berendezések fosszilis tüzelőanyagok nélkül működnek, minimális áramigénnyel. Működtetésük akár teljes mértékben zöld energiával is megoldható, ugyanis napelemekhez is hozzákapcsolhatók.

A hagyományos, radiátoros fűtéshez képest a padlófűtés kiépítése drágább ugyan, de a befektetett összeg hosszútávon megtérül. Ennek oka, hogy mivel a padlófűtés alulról szolgáltatja a hőt, sokkal intenzívebb hőérzetet biztosít, mint a radiátorok, melyek csupán a levegőt melegítik. Padlófűtés esetén 2°C-kal alacsonyabb hőmérséklet képes ugyanolyan kellemes hőérzetet biztosítani, mint a 2°C-kal magasabb radiátoros fűtés.

A födém 30 cm cellulóz vagy gyapot szigeteléssel van ellátva, ami a hő távozását a befújásos technológiának köszönhetően meggátolja.

A hőszivattyús rendszer kiépítése kifejezetten megéri a befektetést, hiszen 1 kW áramból 4,5 kW hőenergiát tud előállítani! Összehasonlításként egy elektromos fűtőpanel ezzel szemben 1 kW árammal 1 kW hőenergiát termel, azaz hosszútávon sokkal költségesebb. A hőszivattyús energiaellátás befektetésének megtérülési ideje gyorsabb mint más fűtési rendszereké.

Igaz ugyan, hogy a padlófűtés lassabban melegíti fel a lakást, mint a radiátor, de mivel a talpunk közvetlenül érintkezik a padlóval, sokkal intenzívebben kialakul bennünk a hőérzet, mint a radiátoros fűtésrendszer esetében, ami csak a levegőt melegíti. A padlófűtő rendszer megtartja a hőt, így ha egyszer felmelegedett, akkor hosszú ideig biztosítja a kellemes hőmérsékletet.

A hőszivattyús padlófűtés az egyik legjobb hatásfokkal rendelkező fűtési rendszer, hiszen a padló felülete nagy, azaz alacsonyabb hőmérsékletű fűtővízzel járatva is képes akkora mennyiségű hő leadására, mint egy magasabb hőmérsékleten üzemelő radiátor. 35 fokos előremenő vízzel kényelmesen pár óra alatt felmelegítheti ingatlanát, akár távolról, online vezérléssel is. Tehát a padlófűtés a fűtési víz hőmérsékletét is alacsonyabban tartja, mert nagyobb a fűtési felület, így a rendszer sokkal kevesebb energiát használ, ami költségmegtakarítást és környezetkímélést tesz lehetővé.

A legnagyobb tévhit, hogy a padlófűtés nem egészséges, mert a felszálló levegő keringeti a port. Ez nem így van. A padlófűtés minden szempontból egészséges, nem mozgatja a port, tulajdonképpen semmit nem csinál vele. A radiátor ezzel szemben folyamatosan áramoltatja a levőt és ezzel együtt a levegőben keringeti a port. Emellett a padlófűtés biztosítja a legegészségesebb és legkellemesebb „hideg fej, meleg láb” érzetet.

A hőszivattyú az egyik legkörnyezettudatosabb fűtési megoldás, mert igényelhető rá olcsó fűtési tarifa is, azaz a lehető legkedvezőbb áram ár.

A padlófűtés nem tud elromlani. Szerelés után nyomáspróbával ellenőrzik a rendszer működését, ha probléma van, ekkor kiderül, de még könnyen javítható. Üzemeltetés közben előfordulhat levegősödés, ami légtelenítéssel orvosolható, illetve ha változnának a rendszerbeni komponensek (hőtermelő, szivattyú, egyéb hidraulikai elemek), akkor egy utólagos beszabályozás biztosítja, hogy a padlófűtési csövekben a megfelelő mennyiségű fűtővíz áramoljon, a padlót tehát nem szükséges felbontani. Az alap készülék akár bővíthető radiátorokkal is.

A levegő-víz hőszivattyú padlófűtéssel összekapcsolva a penészedés ellen is hatékony megoldást nyújt, ugyanis a falakat mindig melegen és szárazon tartja.

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.