ÚTALAP ÉPÍTŐIPARI KFT. | Tel: +36 30 534-4256 | Email: info@femhaz.hu

Miért építünk Fémházakat?

Cégünk – az Útalap Kft. – 30 éves fennállása alatt – ipari- és kereskedelmi ingatlanok generál kivitelezése mellett – sok családi házat is épített -, téglából. A téglaépítést jónak tartjuk, szeretjük, értékállósága a magyar ingatlanpiacon megkérdőjelezhetetlen. Az évtizedek során azonban azt tapasztaltuk, hogy a generálkivitelező és a megrendelő is gyakran olyan nehéz helyzetekkel szembesül, melyek miatt cégünk családi házak építése esetében könnyűszerkezetes építésre váltott. Felismertük, hogy igazodnunk kell a korszellemhez és megrendelőink változó igényeihez, lehetőségeihez. Látjuk, hogy megrendelőink egyre inkább azt tartják a legfontosabbnak, hogy rövid idő alatt minél kevesebb anyagi ráfordítással, mégis a kor igényeinek megfelelő, praktikus, energiatakarékos házuk épüljön. Mindezek miatt egyre inkább nyitottá váltak arra, hogy megismerjenek új építési technológiákat és megértik az okokat is, melyek miatt Amerikában és Nyugat-Európában a könnyűszerkezetes építés jellemzően elterjedt, illetve ez uralja a családi ház építés iparágat. Már látható, hogy Magyarországon is – a könnyűszerkezetes építési technológiák 20-25 évvel ezelőtti megjelenése óta – a kezdeti évi 2-3%-ot kitevő készház építés aránya a téglaépítéshez képest mára a 35-40%-ot is eléri és az arányeltolódás bizonyosan tovább változik a készházak javára.

Lássuk milyen nehézségekkel szembesülhetünk téglaépítés során?

Először is a készházépítéshez képest a téglaszerkezet építése jóval lassúbb. Nedves technológiák alkalmazása során alapból számolni kell az anyagszáradási idővel – betonozás, alapozás, falazás… -, ráadásul az időjárási viszonyok is jelentősen befolyásolják a munkavégzést.

Az építőipar jelenlegi magyarországi helyzetére nézve a másik komoly gondot az okozza, hogy nehéz jó kőműves szakembereket találni. Sokuk külföldön dolgozik, akik pedig itthon maradtak és tényleg jó szakemberek, akár egy évre előre lekötötték a kapacitásukat. Helyettük az építőiparban sajnos sokan dolgoznak megfelelő képzettség nélkül, esetükben komoly elszámolási vita tárgya lehet a kivitelezés minősége, a szakértelem hiánya. Ebből adódóan – pl. párhuzamosok, merőlegesek vagy a nem megfelelően kivitelezett szigetelések nélkül – a későbbiekben komoly problémák adódhatnak, illetve pl. pazarló anyaghasználatra kényszerül a megrendelő; de pl. a túl vastag vakolat és glett réteg a burkolók, festők rémálma is.

Téglaépítésnél a szállítási költség is magasabb, mint a könnyűszerkezet esetében, hisz’ a tégla nehéz, illetve több sitt és törmelék keletkezik – pl. a gépészeti és elektromos vésések miatt -, amit nyilván szintén el kell szállíttatni, illetve a vésések nyomait is el kell tüntetni, ami további anyagvásárlást igényel.

Az elhúzódó építkezés vonzataként a költségvetés is borulhat, hiszen az építőanyag árak változása, – jellemzően drágulása – kiszámíthatatlanná teszi az építés finanszírozását.

Gyakran előkerül a pótmunka fogalma, ami minden építtető rémálma. Egyébként alapvetően is magas építési költségekkel kell számolnunk, hiszen a tégla nehéz, ezért pl. az alapozás költsége is magasabb, mint könnyűszerkezetes építés esetén.

Mindez rengeteg plusz időt, energiát, pénzt emészt fel, nem beszélve a vitákról, idegeskedésről és arról, hogy a hosszú hónapok során az építtető öröme is könnyen elvész.

A téglaépítés kiváltására, a gyorsabb és olcsóbb építés alternatívájaként ma már sok innovatív építési technika választása lehetséges; SIP panel, fa vázszerkezet, betonelemekből való építés…, illetve pl. az általunk képviselt könnyűacél vázszerkezetes építési mód.

Miért a könnyűacél vázszerkezet mellett döntöttünk?

  • Az acélt világszerte több mint 60 éve sikerrel használják az ipari-, kereskedelmi és lakóingatlanok építésében. Magyarországon 1998. óta alkalmazzák ezt a technológiát.
  • Az acél a legnagyobb erő-tömeg aránnyal rendelkezik bármelyik építőanyaghoz képest.
  • Az acélvázas házak pont úgy néznek ki, mint pl. a favázas házak, de tartósabbak.
  • Földrengés-biztos épületek.
  • Bármilyen formatervezéssel megvalósíthatók.
  • Az acél
    • vázszerkezet élettartama 100 év.
    • erősebb és könnyebb, mint a fa. A fa súlya 3x nagyobb, mint a vékony, nagy szakítószilárdságú acélé.
    • nem szívja a vizet, mint a fa, növelve a tartósságot. A fa maradék víztartalma 10-18%; tehát a kezelt faanyagnál is előfordul penészesedés a korhadás miatt, ezért az acél vázszerkezettel épült ház egészségesebb.
    • nem duzzad, nem reped, nem vetemedik, nem rozsdásodik, nincsenek szerkezeti hibák.
    • ellenálló a termeszekkel, gombákkal, penészgombákkal és más élőlényekkel szemben.
    • 100%-ban újrahasznosítható, ezzel a környezetkárosító hatás csökken.
    • vázszerkezet milliméter pontos, stabil, kiváló felületekkel készül, a burkolatok típusára nincs korlátozás.
  • Házaink építése során korrekt, fix áron vállaljuk a kivitelezést, nincsenek rejtett költségek, nincs apró betűs rész a kivitelezési szerződésben, minden költség előre, pontosan kalkulálható.
  • A műszaki tartalmat illetően több lehetőséget kínálunk ügyfeleinknek a fejlesztés, bővítés lehetőségével.
  • A határidőket betartjuk.
  • Az acélvázas épületek 10-15%-kal több hasznos alapterülettel rendelkeznek és fele annyi idő alatt épülnek fel, mint a hagyományos téglaházak.
  • A Fémházak hitelezhetők, Falusi CSOK igénylésére alkalmasak.
  • Bármely évszakban építhetők.